Εκπαιδευτική Ρομποτική στο Σχολείο: Έρευνα και Καινοτομία

Το Εργαστήριο Διδακτικής και Σχολικής Παιδαγωγικής του Π.Τ.Δ.Ε. του Πανεπιστημίου Ιωανίννων με Διευθυντή τον Καθηγητή κ. Αναστάσιο Εμβαλωτή, σε συνεργασία με το ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Ηπείρου και τον εκπαιδευτικό οργανισμό Eduact, διοργανώνουν την Τετάρτη 08 Δεκεμβρίου 2021 και ώρα 17:00 – 19:00 διαδικτυακή ενημερωτική -επιμορφωτική συνάντηση μέσω της πλατφόρμας MS Teams με τίτλο :

“Εκπαιδευτική Ρομποτική στο Σχολείο: Έρευνα και Καινοτομία”

Στόχος της ενημερωτικής συνάντησης, που απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης της Ηπείρου, είναι η γνωριμία με την εκπαιδευτική ρομποτική και η αξιοποίηση των δυνατοτήτων που αυτή παρέχει στη βελτίωση δεξιοτήτων των μαθητών.

Στο πλαίσιο της συνάντησης θα γίνει εκτενής ενημέρωση για το εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Ρομποτική & STEAM FLL”, του οποίου έχει ολοκληρωθεί με επιτυχία η πιλοτική εφαρμογή καθώς και η επιμόρφωση περισσότερων από 140 εκπαιδευτικών σε δημόσια σχολεία , ενώ έχει εγκριθεί η γενικευμένη εφαρμογή του στο πλαίσιο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων. Οι εκπαιδευτικοί θα έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν το πρόγραμμα και να εξοικειωθούν με τα σετ ρομποτικής σε ένα ανοιχτό βιωματικό εργαστήριο με τη βοήθεια έμπειρων εκπαιδευτών.

Επιπλέον, ενόψει της διοργάνωσης του Περιφερειακού Διαγωνισμού Ηπείρου FIRST® LEGO® League (FLL): CARGO™ CONNECT, θα παρουσιαστεί ο συγκεκριμένος διαγωνισμός εκπαιδευτικής ρομποτικής, έρευνας και καινοτομίας. O FLL μετρά ήδη 23 χρόνια σε περισσότερες από 110 χώρες, αφορά παιδιά ηλικίας 9 έως 16 ετών και η στόχευσή του αναφέρεται στην ενίσχυση όχι αυστηρά τεχνολογικών αλλά και οριζόντιων δεξιοτήτων.

Το Πρόγραμμα της συνάντησης είναι διαθέσιμο εδώ.
Είσοδος στην πλατφόρμα MS Teams : κάντε click εδώ
Τετάρτη 08/12 από 16:45 – 19:00