Η Μύρτις στο σχολείο: Εναλλακτικές “αναγνώσεις” της Ιστορίας

Το Δίκτυο Εκπαιδευτικών «Εκπαιδευτικός και σύγχρονες προκλήσεις», το οποίο οργανώνεται με πρωτοβουλία του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, πραγματοποιεί συνάντηση την Τετάρτη 24 Ιανουαρίου 2024, 18.00-19.30, στην ηλεκτρονική πλατφόρμα MS Teams (κωδικός: 6obfhbq).

Θέμα της συνάντησης είναι «Η Μύρτις στο σχολείο: Εναλλακτικές “αναγνώσεις” της Ιστορίας».

Εισηγητές/ τριες του θέματος θα είναι οι κ.κ. Αναστάσιος Εμβαλωτής, Καθηγητής στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, Νίκη Καραπαναγιώτη, Εκπαιδευτικός στο Oxford High School GDST, Ελένη Μαρκοπούλου, Εκπαιδευτικός στο Κολλέγιο Αθηνών, Miao Bin, Εκπαιδευτικός, Chengdu, China, Μανώλης Παπαγρηγοράκης, τ. Καθηγητής στο Πανεπιστήμιο Αθηνών, Σοφοκλής Σωτηρίου, Υπεύθυνος Έρευνας και Ανάπτυξης στην Ελληνογερμανική Αγωγή.

Παρουσίαση Μ. Παπαγρηγοράκη

Παρουσίαση Ν. Καραπαναγιώτη